System LOKRING w klimatyzacji samochodowej
NAPRAWA RUR ALUMINIOWYCH ORAZ PRZEWODÓW GUMOWYCH W KLIMATYZACJI SAMOCHODOWEJ
Technologia łączenia złączkami LOKRING i klipsami LOCKLIP ułatwia naprawy połączeń w obiegu chłodniczym. Konwencjonalne metody jak lutowanie, spawanie lub nacinanie gwintów są kosztowne, powodują szkodliwe zanieczyszczenia i prowadzą do osłabienia układu chłodniczego. Natomiast system LOKRING/LOKCLIP oferuje łączenie różnorodnych materiałów – bez utraty jakości w porównaniu z drogimi częściami zamiennymi.
Metoda Lokring znajduje swoje zastosowanie w zakresie serwisu i instalacji:
KLIMATYZACJI W POJAZDACH SAMOCHODOWYCH
CHŁODNICTWA TRANSPORTOWEGO
KLIMATYZACJI W SPECJALISTYCZNYCH POJAZDACH
samochody osobowe
chłodnie i mroźnie transportowe
chłodnie i mroźnie transportowe
Jeden system – niekończące się możliwości:
złączki do rur aluminiowych
złączki do rur aluminiowych i przewodów gumowych
złączki do przewodów gumowych
złączki z portem serwisowym
INSTRUKCJA KROK PO KROKU – LOKRING POŁĄCZENIE RUR ALUMINIOWYCH
KROK 01 | CZYSZCZENIE KOŃCÓW RUR
Dla zapewnienia hermetycznie szczelnego połączenia końce rur muszą być metalicznie czyste. Najpierw należy usunąć wszystkie zanieczyszczenia matą ścierną. Dla uniknięcia powstania podłużnych rys końce rur czyścić obrotowo, unikać czyszczenia wzdłuż powierzchni rury.
KROK 02 | APLIKACJA LOKPREPU
Nawilżyć cały obwód rury Lokprepem, obracając pojemnik 360º wokół zewnętrznej części rury. Najlepiej nakropić płyn Lokprep nieco dalej od krawędzi rur – w ten sposób nie przedostanie się do wnętrza rur.
KROK 03 | WSUWANIE RUR
Następnie przesunąć nawilżone Lokprepem rury do króćca. Zwrócić uwagę na to, żeby końce rur były maksymalnie dosunięte do końca złącza i w tym usytuowaniu zostały podczas montażu.
KROK 04 | ZAPRASOWANIE
Ustawić szczypce montażowe z zamontowanymi szczękami montażowymi i zaprasować pierścienie Lokring, aż ściśle będą przylegać do siebie stawiając opór.
INSTRUKCJA KROK PO KROKU – LOKCLIP POŁĄCZENIE RURY ALUMINIOWEJ Z PRZEWODEM GUMOWYM
KROK 01 | ZAŁOŻENIE STALOWYCH KLIPSÓW
Włożyć obydwa stalowe klipsy w plastykową oprawkę tak aby był możliwy dostęp szczęk w celu zaciśnięcia klipsów.
KROK 02 | WSUNIĘCIE PRZEWODU GUMOWEGO
Wprowadzić do oporu gumowy przewód w uprzednio zmontowaną oprawkę z klipsem.
KROK 03 | NAWILŻANIE I WSUNIĘCIE KRÓĆCA
Niewielką ilością oleju chłodniczego należy nawilżyć końcówkę króćca – łatwiej ułatwia wsunięcie przewodu gumowego. Następnie dosunąć króciec do oporu w przewodzie.
KROK 04 | ZAPRASOWANIE
Zaprasować klipsy ręcznymi szczypcami montażowymi. Rozpocząć z klipsem, który usytuowany jest od strony przewodu giętkiego.
KROK 05 | WYKONANIE POŁĄCZENIA RUROWEGO
Połączenie klipsami (Lokclip) jest już wykonane. Następnie należy zamontować pierścień Lokring za pomocą szczypiec montażowych i specjalnych szczęk zaciskowych. W połączeniu przewód gumowy – przewód gumowy powtarzają się te same wyżej pokazane czynności.
KOMBINACJE MATERIAŁOWE RUR, LOKRINGÓW I PRZEWODÓW GUMOWYCH
Co można połączyć złączkami LOKRING? Odpowiedź jest bardzo prosta: wszystkie stosowane w technice klimatyzacji i chłodnictwa metalowe rury o grubości ścianek od 0,5mm do 1,5mm. Warianty kombinacji są przy tym prawie wcale nieograniczone. Jest jedna podstawowa zasada: jeżeli przynajmniej jedna z łączonych rur jest z aluminiowa to wtedy złączka również musi być aluminiowa.
We wszystkich innych przypadkach stosuję się złączkę mosiężną. Także przy klipsie Lokclip – jak pokazano na rysunku można każdy przewód giętki łączyć albo przyłączeniową końcówką lub stosowanym w technice klimatyzacji i chłodnictwa materiałem rurowym.
